Wejście Panny Młodej do kościoła

Msza Święta, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa, jest niezwykle istotna. To właśnie od niej zaczyna się Państwa dzień. Goście widzą Parę Młodą pierwszy raz tego dnia, a za moment narzeczeni powiedzą sobie “tak”.

Jak wygląda wejście Pary Młodej do kościoła?

Wyróżniamy dwa tradycyjne sposoby na uroczyste wejście do kościoła.

  1. Sposób łaciński – para młoda wchodzi razem do kościoła na czele małego orszaku złożonego z rodziców, rodziny i przyjaciół, jednak orszak jest już rzadkością. Dziś sposób ten polega na tym, że po parę wychodzi po kapłan, który następnie prowadzi narzeczonych do ołtarza. Panna Młoda znajduje się po prawej stronie Pana Młodego.

  2. Sposób anglosaski – para wchodzi osobno. Tradycyjnie było tak, że Pan Młody był prowadzony przez matkę lub jedną z druhen i stawał przed ołtarzem, gdzie czekał na swoją wybrankę, a Panna Młoda wchodziła do kościoła jako ostatnia, prowadzona pod rękę przez ojca (lub inną, ważną osobę). Dziś jednak sposób ten został okrojony do samego wejścia Panny Młodej z ojcem, a Pan Młody, wraz ze świadkami, oczekuje już przy ołtarzu. Dopiero po wejściu Panny Młodej kapłan wychodzi, aby rozpocząć liturgię mszy świętej.

Istnieją także inne wersje wejścia. Z amerykańskich filmów możemy przywołać chociażby wejście Panny Młodej, poprzedzone wejściem małej dziewczynki w białej sukience, rzucającej np. płatki róż, a dopiero po tak usłanym dywanie kroczy Panna Młoda.

Sposób wejścia do kościoła warto omówić wcześniej z kapłanem oraz zespołem oprawy muzycznej ślubu.


Jakie utwory można wybrać na wejście Panny Młodej lub Pary?

Nasze propozycje:

  • “Ave Maria” F. Schuberta

  • “Ave Maria” Mascagniego

  • “Ave Maria” Bacha/Gounoda

  • “Obój Gabriela” E. Morricone

  • “Ty tylko mnie poprowadź”

  • “Gdy się łączą serca dwa”

  • “Stoję dziś”

Jeśli mają Państwo inną propozycję utworu, proszę śmiało pisać :)

Previous
Previous

Psalmy responsoryjne na ślub

Next
Next

Ave Maria czy Marsz Wagnera? Co wybrać na wejście Panny?